Замовити дзвінок

Чим топити твердопаливний котел

Твердопаливні котли щорічно стають все більш актуальною альтернативою традиційним газовим і електричним котлам. Популярність цих опалювальних пристроїв пов’язана з рядом переваг:

  • Доступна ціна;

  • Термін служби від 10 років і більше;

  • Можливість використання в різних видах приміщень (житлових, комерційних, виробничих, сільськогосподарських);

  • Великий вибір моделей і типів – можна підібрати пристрій під різні види теплонеобхідністю будівель;

  • Легкість облаштування котельні та установки агрегату;

  • Невибагливість у використанні паливних матеріалів.

Останній пункт особливо важливий в плані економічності експлуатації твердопаливних котлів. У різних областях України доступні різні види палива, при цьому одна модель пристрою може працювати і на вугіллі, і на дровах, і на відходах сільськогосподарської промисловості. Але кожен вид паливного матеріалу має і переваги, і недоліки, про які ми розповімо далі.

Дрова

Дрова – один з найбільш поширених видів паливних матеріалів. Залежно від виду котла, тривалість горіння одного завантаження буде різною – агрегати тривалого горіння можуть працювати до 12 годин. Також на тривалість циклу горіння впливає порода дерева: тверді і середньо тверді породи, як дуб, граб, клен, біла акація, мають високу калорійність, довше горять, м’які породи (осика, липа, верба, вільха, тополя) розпалюються швидше, але також швидше і прогорають.

Вологість дров впливає на тривалість горіння. Одна з переваг твердопаливних котлів – можливість використання паливного матеріалу з високою вологістю. Для цього знизу укладають більш сухі дрова, а на верх кладуть вологі: поки нижній шар горить – верхній сушиться.

Чималу роль в тривалості циклу горіння грає і яким чином буде завантажуватися паливо: дрова необхідно акуратно і щільно укладати в камеру згоряння, а не насипати скопом.

Деревопохідних матеріали (тріска)

Деревна стружка чи тріска і інші відходи деревообробної промисловості відмінно підходять для використання в якості паливного матеріалу для твердопаливних котлів тривалого горіння. Вони володіють такими ж характеристиками, як і дрова:

  • Легко розпалюються і дають достатню кількість теплової енергії для опалення будинків;

  • Утворюють порівняно невелику кількість золи, що значно спрощує догляд за котлом.

При цьому на тривалість циклу горіння, як і для дров, впливає калорійність, вологість, та щільність завантаження.

Вугілля

– один з традиційних видів палива, відмінно зарекомендував себе і для використання в твердопаливних котлах:

  • Дає багато жару;

  • Забезпечує тривалий цикл горіння на одному завантаженні;

  • Відрізняється невисокою ціною.

Вугілля утворює більшу кількість золи, ніж дрова і дерев’яні матеріали. А для розпалювання необхідно використовувати тріску, папір і невеликі поліна. Кількість теплової енергії, що виділяється під час горіння цього паливного матеріалу, залежить від виду вугілля. Найбільш калорійні коксівне вугілля і антрацит – більше 8500 Ккал/кг.  

Брикети: види і властивості

Паливні брикети – це подрібнений і спресований під високим тиском паливний матеріал. Залежно від виду сировини вони бувають:

  • Дерев’яні або євро дрова різної форми (круглі, циліндричні, прямокутні, з отворами і без них). Незалежно від породи використовуваної деревини, всі брикети мають високу калорійність і тепловіддачу, низьку вологість, зручні в транспортуванні, зберіганні і експлуатації. Також вони добре прогорають, залишають близько 1-3% золи від загальної маси, що значно полегшує догляд за котлом.

  • Торф’яні брикети більше підходять для підтримки температури, ніж для використання як основного палива. Середня тепловіддача брикетів з торфу до 4,5 кВт/кг, але після їх згорання залишається багато відходів.

  • Вугільні брикети розпалюються довго, але і процес горіння у них досить тривалий, тепловіддача – 7,5 кВт/кг. До мінусів використання цього палива відноситься велика зольність: брикети дуже щільні, тому після прогорання часто не обсипаються, а залишаються на колосниках.

З лушпиння соняшникового насіння, гречки, рису, соломи брикети виробляють порівняно недавно, але цей матеріал вже користується великою популярністю. Брикети з відходів аграрної промисловості коштують удвічі-втричі дешевше, ніж з вугілля, при цьому не поступаються вугільним по тепловіддачі, мають меншу зольність. Однак через високий вміст масла при підвищеній подачі повітря можливе займання і задимлення – краще підходять для спалювання в твердопаливних котлах, встановлених в окремих котельнях.

Твердопаливні опалювальні агрегати невибагливі у використанні палива: в них можна спалювати не тільки спеціальні паливні матеріали, а й покришки, сміття. Важливо правильно доглядати за агрегатом, вчасно видаляти золу і відходи, щоб він забезпечував необхідну кількість тепла і працював максимально довго.

viber