Замовити дзвінок

Димарі для твердопаливних котлів: види і особливості

Опалення будинку, комерційного або промислового будинку твердопаливним котлом має на увазі покупку і установку опалювального агрегату, а також облаштування топкової і монтаж обладнання для відведення продуктів горіння з приміщення. Функцію відведення виконують димоходи, які відрізняються технічними властивостями, типом монтажу та особливостями використання з різними видами котлів.  

Димові труби для твердопаливних котлів

Функціонування твердопаливного котла без димоходу неможливо, оскільки труба для відводу продуктів горіння забезпечує тягу в агрегаті – природний потік повітря, який утворюється завдяки різниці тиску в нижній і верхній частинах труби. 

Також димова труба відповідає за безпеку експлуатації твердопаливного котла, тому дуже важливо правильно підібрати і встановити димар, щоб він забезпечував відведення продуктів горіння з приміщення. При цьому до уваги варто брати модель котла, місце установки, а також технічні характеристики димових труб.

Тип конструкції димаря

За типом конструкції димові труби для твердопаливних котлів ділять на внутрішні і зовнішні. Внутрішні димоходи випилині так:

  • вертикальні труби з металу, встановлені усередині будівель і виведені на вулицю через дах;
  • вертикальні канали з вентиляційними шахтами прибудовані до стіни приміщення зсередини, найчастіше виконані з цегли або керамічних газовідводів.

Зовнішні димові труби розташовані по зовнішній стіні будівлі. Це можуть бути конструкції з цегли, прибудовані до стіни або металеві труби, закріплені на фасаді будівлі або на допоміжній конструкції, встановленої поруч.

Вертикальне розташування димових труб обумовлено можливістю використання природної тяги для відводу отруйних газів і притоку повітря до обладнання. А вибір за типом конструкції залежить від технічних особливостей будівлі, виду котла і інших характеристик.

Види димоходів за матеріалом

Для відводу продуктів горіння твердопаливного котла використовують димоходи з таких матеріалів:

  • Металеві – з нержавіючої сталі: відрізняються доступною ціною, стійкістю до корозії, простим монтажем
  • Димовідвід з вогнетривкої цегли стійкий до температур до 900 °С, має презентабельний зовнішній вигляд, відмінно вписується в дизайн будівель, але схильний до руйнування під впливом навколишнього середовища і продуктів горіння, які накопичуються на внутрішніх стінках, з часом ускладнюють прохідність повітря і знижують тягу.
  • Керамічні канали здатні витримувати навіть дуже високу температуру до 1000 °С, не утворюють конденсат і стійкі до корозії, проте коштують дорожче в порівнянні з металевими. Труби з кераміки необхідні для функціонування піролізних агрегатів, де температура відпрацьованих газів може пошкодити димарі з інших матеріалів.
  • Димохід зі скла рідко можна зустріти на території нашої країни, хоча ці димові труби зарекомендували себе з кращого боку і за якісними, і з естетичними характеристиками.

Все більшої популярності набирає вид димоходів «труба в трубі». Це коаксіальні димові труби, які мають «подвійну» конструкцію: через внутрішню трубку продукти горіння відводяться на вулицю, а через простір між стінками зовнішньої і внутрішньої труби в агрегат надходить повітря.

Коаксіальний димохід використовують для твердопаливних котлів із закритою камерою згоряння і пристроями для примусової подачі повітря.

Висота і переріз димоходу

Вибір димових труб за параметрами “висота” і “діаметр перетину” залежить від технічних характеристик опалювального обладнання, особливостей будівлі і навколишнього середовища. Також варто брати до уваги стандартні вимоги по установці димоходів:

  • Діаметр димової труби повинен відповідати діаметру димовивідного патрубка агрегату (може бути більше, але не менше). Цей параметр вказаний в технічних характеристиках котла.
  • Труба по висоті не повинна перевищувати зріз даху більше, ніж на 100 см.
  • Довжина димоходу +/- 500 см.
  • Горизонтальна частина димового каналу – не більше 100 см.

Наведені вище стандарти застосовні до димоходів з будь-якого матеріалу, а мінімальна висота каналу і розмір перетину підбирається, виходячи з технічних особливостей опалювального пристрою.

Вибір димоходу для твердопаливного котла

Часто, вибираючи димохід, покупці відштовхуються від ціни, однак не варто забувати, що від димовідвідного каналу залежить і якість роботи котла, і безпека людей, які знаходяться в приміщенні. Тому важливо:

  • враховувати тип матеріалу, стійкість до високих температур, тривалість терміну експлуатації;
  • звертати увагу на візуальні характеристики димоходу: відсутність дефектів, зазорів, нерівностей.

Для того, щоб бути впевненими в якості і безпеки димоходу, краще звернутися за допомогою в підборі димових труб до професіоналів, які розраховують всі необхідні характеристики і враховують особливості котла.